понеділок, 16 січня 2017 р.

Чому співають піщані дюни?

                                            Чому співають піщані дюни?
        У декількох місцях на Землі пісок вміє «співати». Коли піщинки зсипаються зі схилів дюн, вони виробляють низьке гудіння, яке чимось нагадує звуки віолончелі. Протягом декількох століть моторошне гудіння в пустелі зачаровувало мандрівників, в тому числі дослідника Марко Поло і вченого Чарльза Дарвіна, які ніяк не могли пояснити походження цього дивного звуку. Вчені припускали, що вони чують звуки вібрації в підповерхневих шарах дюн. Однак в 2009 році дослідники з Університету Франції виявили, що звук створюється в результаті вібрації піщинок, які скочуються зі схилів. В ході нових досліджень, опублікованих нещодавно в журналі Geophysical Research Letters, ці ж французькі вчені повідомили, що змогли розкрити ще одну таємницю: як співаючі піски можуть звучати на різних нотах в один і той же час, а також чому вони звучать на різних частотах? 

                        
        

             Щоб відповісти на ці питання, вчені вивчили звуки, які видавали дюни в двох 
різних місцях: у пустелі Сахара на південно-заході Марокко й біля міста Аль-Аскара на південному сході Оману, на Аравійському півострові. У Марокко піски постійно виробляли звук на частоті 105 Герц. Піски в Омані теж співають, проте часто їхні пісні — суцільна какофонія, і вони можуть звучати на самій різній частоті — від 90 до 150 Герц. Вчені помітили ще одну особливість. В той час, як марокканські піщинки мають відносно однакові розміри, піщинки дюн в Омані не відрізнялися однорідністю. Вчені спробували провести експерименти в лабораторії, щоб записати звучання піщинок різних розмірів при русі.
             Виявилося, що частота звучання залежить від розміру піщинок і швидкості, з якою вони проносяться в повітрі. Однак вченим все ще не зрозуміло, яким чином безладний рух піщинок викликає звуки, які нагадують музичні ноти. Згідно з однією з гіпотез, вібрації піщинок що рухаються стають синхронними, або вони починають вібрувати на одній частоті, а вся маса піску вібрує в унісон. Тисячі дрібних вібрацій комбінуються і разом штовхають повітря, як це відбувається у мембрани гучномовця. Але яким чином їм вдається синхронізуватися, поки точно не ясно.              


Немає коментарів:

Дописати коментар